Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku, jest jednym z beneficjentów programu Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Sportowa uczelnia zgodnie ze swoją misją wpiera studentów w łączeniu kariery sportowej oraz naukowej. Uczelnia wśród studentów oraz kadry posiada wiele gwiazd światowego formatu. Zapytaliśmy zawodników i tutorów z Gdańskiej AWF, jak program Narodowej Reprezentacji Akademickiej pomaga w wypełnianiu wielu obowiązków kariery dwutorowej.
Monika Farasiewicz – Udaję mi się wszystko połączyć dzięki Narodowej Reprezentacji Akademickiej.
– Udaję mi się wszystko połączyć dzięki indywidualnej organizacji studiów i Narodowej Reprezentacji Akademickiej, która pomaga mi z nauką podczas wyjazdów. Jestem w stanie uczestniczyć w zajęciach indywidualnie, kiedy mam taką możliwość. Wykładowcy mają styczność ze sportowcami. Sami też trenowali, więc rozumieją sytuację sportowców, są bardzo chętni do pomocy i idą na rękę – mówi Monika Farasiewicz.
Dominik Duda – Narodowa Reprezentacja Akademicka jest projektem wyczekiwanym.
– Narodowa Reprezentacja Akademicka jest projektem wyczekiwanym, który należy kontynuować. Program w 100% pomaga naszym studentom, pomaga sportowcom w naszym kraju, by nie zapominali o swoim wykształceniu. Jest super inicjatywą, ponieważ pozwala naszym studentom na obieranie kariery dwutorowej, gdzie mogą w poświęcać się uprawianiu sportu i nie zapominać o filarze, jakim jest nauka i wykształcenie – mówi Dominik Duda.
Marcin Dornowski – Społeczna strona tego projektu jest genialna.
– Projekt Narodowa Reprezentacja Akademicka pomaga w bardzo wielu rzeczach. Abstrahuję od tej sfery dydaktycznej, od realizacji zajęć, natomiast integracja student-nauczyciel to genialna sytuacja. Mamy zupełnie inne kontakty i relacje w kierunkach student-nauczyciel i student-student. Student jest świadomy tego, że jego uczelnia się nim opiekuje, że oprócz tego że dostaje indywidualną organizację studiów czy indywidualny program realizacji studiów, też ma możliwość realizacji tych zajęć w momencie, w którym potrzebuje i może. Społeczna strona tego projektu jest genialna, natomiast dydaktyczna o tyle fajna, że student ma możliwość zrealizowania zajęć w momencie kiedy chce, ale też w tempie jaki chce – mówi Prorektor ds. Studenckich AWFiS w Gdańsku.
Bartosz Szaniawski – Program Narodowej Reprezentacji Akademickiej naprawdę dużo mi pomógł.
– Program Narodowej Reprezentacji Akademickiej naprawdę dużo mi pomógł, ponieważ mogę rozłożyć godziny zajęć praktycznie tak jak chciałem. Tak żeby nie kolidowały mi z zawodami, treningami ani w przygotowaniach na wyjazdy i obozy. To duże ułatwienie studiowania. Cieszę się że wykładowcy są wyrozumiali – mówi Bartosz Szaniowski.
Jakub Biedrzycki – Dzięki NRA wykładowcy pomagają mi w sposób indywidualny
– Dzięki Narodowej Reprezentacji Akademickiej wykładowcy pomagają mi w sposób indywidualny, korzystając z celu i nadrobić zaległe informacje. Przez brak czasu mam duży problem z występowaniem, więc w jaki sposób indywidualny między zgrupowaniami zawsze mogę mówić z wykładowcą i wiem, że mi pomoc – mówi Jakub Biedrzycki.
Maciek Szafran – Widzimy wymierne wsparcie, a przede wszystkim odczuwają je główni beneficjenci
Narodowa Reprezentacja Akademicka jest programem, który odciąża w dużej mierze działalność klubu, a właściwie sekcje sportu powszechnego w naszym klubie, poprzez dedykowane wsparcie dla studentów-sportowców. Tym samym możemy się skupiać na innych zadaniach, na innych projektach, a tutaj czujemy wymierne wsparcie, a przede wszystkim odczuwają je główni beneficjenci czyli studenci i sportowcy – mówi Dyrektor Klubu AZS AWFiS Gdańsk.
Natalia Pamięta – Program pozwala mi swobodnie trenować i poświęcać się rugby.
– Trenowanie oraz studiowanie udaje mi się łączyć dzięki Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Program pozwala mi swobodnie trenować i poświęcać się rugby – dyscyplinie, którą uprawiam. Mogę jeździć na każde zawody i zgrupowania, mogę dzięki programowi umawiać się indywidualnie wykładowcami, zaliczać przedmioty swobodnie i dzięki temu mieć spokojną głowę na treningach i zawodach. Wykładowcy, którzy przeprowadzają ćwiczenia i wykłady, są ze mnie bardzo dumni. Często mi gratulują, zawsze wspierają. Mówią, że mam się nie stresować, że jeżeli nie mogę zaliczyć danego przedmiotu w jakimś terminie, to oczywiście znajdziemy dogodny dla mnie – mówi Najlepszy sportowiec w Gdańsku w 2022 roku – Natalia Pamięta.
Wojtek Grzyb – Uważam że program NRA sprzyja połączeniu studiów oraz uprawianiu sportu.
– Uważam że program Narodowej Reprezentacji Akademickiej na pewno sprzyja połączeniu studiów dziennych oraz uprawianiu sportu na profesjonalnym poziomie. Grając w Plus Lidze w siatkówkę, skończyłem pięcioletnie studia w Olsztynie i rzeczywiście to nie było takie łatwe. Taki program na pewno byłby wtedy bardzo przydatny ze względu na elastyczność doboru godzin pod bardzo napięty harmonogram treningów sportowców – mówi medalista Mistrzostw Świata.
Aleksandra Mądraszewska – Połączyć wszystko nie jest łatwo.
– Połączyć wszystko nie jest łatwo. Mam zgrupowania, wyjazdy, dodatkowo pracuje w szkole i trenuje. Tutaj właśnie przychodzi z pomocą Narodowa Reprezentacja Akademicka, gdzie mam do dyspozycji godziny indywidualne – mówi Aleksandra Mądraszewska.