Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie to uczelnia, która wspiera studentów w prowadzeniu dwutorowej kariery. Uczelnia zgodnie z oczekiwaniami jest jednym z największych beneficjentów programu Narodowa Reprezentacja Akademicka. Uczelnia może pochwalić się takimi absolwentami jak: Zbigniew Bródka, Justyna Kowalczyk, Apoloniusz Tajner czy Kamil Stoch. Zapytaliśmy zawodników i tutorów z krakowskiej AWF, jak wsparcie dwutorowej kariery pomaga im w wypełnianiu obowiązków.
Mateusz Szczęsnowski – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Połączenie studiowania ze sportem jest trudne. Obecnie moje wyjazdy to ponad 200 dni w roku. Często mam mało czasu na przyswojenie dużej ilości materiału. Program Narodowa Reprezentacja Akademicka mi w tym pomaga, pozwala na ustalanie z wykładowcami indywidualnych terminów – mówi zawodnik AZS AWF Kraków
Gloria Klughardt – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Połączenie kierunku medycznego ze studiowaniem jest trudne, jednak jako sportowiec nauczyłam się ciężko pracować i właśnie tę ciężką pracę wkładam w studia. Dzięki Narodowej Reprezentacji Akademickiej jestem w stanie połączyć studiowanie z trenowaniem – mówi mistrzyni Europy do lat 20 w szpadzie.
Barbara Brych – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Narodowa Reprezentacja Akademicka jest dla mnie wielkim wsparciem w łączeniu studiów z karierą sportową. Wyjazdy na zawody oraz zgrupowania pochłaniają bardzo dużo czasu i dzięki temu programowi mam bardziej elastyczny i dopasowany do siebie rozkład zajęć. Dużym plusem tego programu jest też to, że gdy wyjechałam na dłużej, to nie traciłam wolnego czasu, tylko uczestniczyłam w zajęciach online i realizowałam program studiów. Po swojej karierze sportowej chciałabym pracować w sporcie, więc te studia przydadzą mi się do przygotowania mnie do roli trenera – mówi zawodniczka AZS AWF Kraków
Monika Kiepura – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Bardzo się cieszę że mogę uczestniczyć w programie Narodowej Reprezentacji Akademickiej, to daje mi możliwość łączenia sportu ze studiami. Dzięki temu mogę spokojnie jechać na zgrupowania kadrowe i nie bać się tego, że będę miała zaległości. Mogę bez problemu ustalić z wykładowcami wiele rzeczy i w trakcie zgrupowania uczestniczyć w zajęciach – mówi lekkoatletka.
Katarzyna Wełna – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Było mi bardzo ciężko połączyć studia z treningami, ponieważ moja obecność w kadrze wiąże się z wyjazdami od 250 do 280 dni w roku. Od kiedy ruszył program Narodowa Reprezentacja Akademicka, jest mi o wiele łatwiej połączyć sport wyczynowy ze studiowaniem. Przez to, że jestem na zgrupowaniach, mogę się umawiać online z wykładowcami, jesteśmy w ciągłym kontakcie mailowym – mówi medalistka mistrzostw Europy w wioślarstwie.
Maksym Chudzicki – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Kolejnym celem na przyszłość są kolejne igrzyska, które odbędą się już za rok. Natomiast w tym roku są to mistrzostwa Europy we wrześniu, na które dzięki Narodowej Reprezentacji Akademickiej mogę się przygotować. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będę mógł skorzystać z tego programu i pojechać na igrzyska oraz studiować – mówi medalista igrzysk paralimpijskich.
Michał Spieszny – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Jesteśmy przekonani, że Narodowa Reprezentacja Akademicka ułatwia i zachęca do zdobywania wiedzy na studiach i jednocześnie kontynuowania kariery zawodniczej. Wiemy, że to nie jest łatwe w normalnym cyklu kształcenia – mówi prorektor ds. studenckich AWF w Krakowie
Klaudia Siciarz – Narodowa Reprezentacja Akademicka
– Narodowa Reprezentacja Akademicki bardzo ułatwia przygotowania do sezonu startowego. Zwłaszcza jeżeli jestem na obozie, kiedy nie ma mnie fizycznie w Krakowie na zajęciach. Jestem w stanie w czasie wolnym umówić się prowadzącym i przeprowadzić zajęcia zdalnie – mówi zawodniczka AZS AWF Kraków.
Łukasz Tota
– Uważam że to jest genialny program. Wielu sportowców nie miałoby możliwości, aby uczestniczyć w zajęciach. Studenci-sportowcy łączą się ze mną z różnych części świata i mam możliwość przeprowadzenia z nimi wykładów oraz przeprowadzenia zaliczeń. Tylko i wyłącznie dzięki takiej formie ci studenci mogą realizować się i studiować na naszej uczelni – mówi prodziekan ds. kierunków: Sport, Kultura Fizyczna Osób Starszych oraz Wychowanie Fizyczne w Służbach Mundurowych AWF w Krakowie.
Marek Bawelski
– Realizacja tych przedmiotów w formie zajęć indywidualnych daje nam wykładowcom, duże możliwości dostosowania programu realizowanego w trakcie trwania przedmiotu do dyscypliny i zainteresowań, które reprezentuje student. Program Narodowej Reprezentacji Akademickiej od strony studenta umożliwia mu zorganizowanie studiów w taki sposób, aby w nie kolidowały z karierą sportową, wręcz było dostosowane do tej kariery – mówi kierownik pracowni wibroterapii.